Kasa fiskalna dla mechanika – który warsztat będzie miał obowiązek montażu?

By | 28 września 2017
Kasa fiskalna dla mechanika

Kasa fiskalna dla mechanika

Mechanik to już od wielu lat zawód w cenie. Dawniej oczywiście wystarczyła skrzynka lepszych narzędzi, parę podnośników, prasa, spawarka i już można było naprawić praktycznie każdy samochód. W XXI wieku sprawa ma się nieco inaczej. Współczesne samochody to już nie tylko układy mechaniczne, ale także elektroniczne. Komputery, dziesiątki czujników, gadżety elektryczne…to wszystko jest wygodne, ale jednocześnie złośliwe, gdyż mocno awaryjne. Do tego wyciskanie ogromnych mocy z małych pojemnościowo silników nie sprzyja ich żywotności. Mechanicy mają więc pełne ręce roboty, ale często muszą posiłkować się nowoczesnymi technologiami do naprawy. Wzrosły więc ceny za usługi mechaniczne, ale wydawać by się mogło, że warsztaty wcale na tym nie zarabiają lepiej. Czy ktoś jadąc do małego warsztatu dostał kiedyś paragon za naprawdę? Tutaj właśnie mamy ogromny problem w Polsce.Mentalność polskiego obywatela jest bowiem dość interesująca. Kiedy pojawia się jakiś nowy przepis, to w naszym kraju nie myśli się o tym jak się do niego dopasować, ale w jaki sposób legalnie można go obejść. To typowe dla naszego kraju i w efekcie właśnie Ministerstwo Finansów wyliczyło, że jeśli chodzi o warsztaty mechaniczne w Polsce, szczególnie te małe, to ogromna część z nich zaniża swoje dochody, po prostu ich nie dokumentuje. W efekcie kasa fiskalna dla mechanika to rzadkość w tych miejscach.

Zgodnie z prawem z posiadania kasy zwalnia roczny dochód mniejszy niż 20 tysięcy złotych. Niezgodne z prawem niestety za to jest to, że ukrywa się swoje dochody i z tym postanowiły walczyć nasze władze. Efekt jest taki, że z dniem 1 marca 2015 roku kasa fiskalna dla mechanika staje się obowiązkowym urządzeniem, niezależnie od tego jakie dochody dana firma osiąga.

Ten sam przepis będzie dotyczył również stacji kontroli pojazdów, prywatnych gabinetów lekarskich, kancelarii prawniczych, fryzjerów i salonów kosmetycznych. Czy kasa fiskalna dla mechanika, która jest obowiązkowa, zachęci do prawidłowego rozliczania się dochodów? Wiele zależy od tego czy klienci będą domagali się paragonów podczas odbierania samochodów.